חוות דעת משפטית בתחום הפונדקאות

פונדקאות הינה דרך המאפשרת להשתיל ביצית אם שהופרתה מזרעו של האב, ברחמה של אישה אחרת הנושאת את ההיריון עבור בני הזוג. אמצעי זה משמש במקרים בהם מסיבות שונות האם אינה יכולה לשאת את ההיריון, וכך מעניק לזוג את האפשרות לזכות בילד משלהם. יחד עם זאת, הליך פונדקאות במדינת ישראל נדרש לאישור של שר הבריאות, אשר ניתן בעקבות מסקנותיה של ועדת אישורים. כפועל יוצא מכך, ישנה חשיבות מרובה לקבלת חוות דעת משפטית מידיו של עורך דין לענייני משפחה מנוסה המתמחה בכל הקשור לפונדקאות.

חוק הפונדקאות בישראל ומורכבותו

מדינת ישראל נחשבת למתקדמת בעולם בכל הקשור להסדרת נושא הפונדקאות, כאשר התחום מוסדר בחוק הפונדקאות או בשמו המלא – "חוק הסכמים לנשיאת עוברים" משנת 1996. ואולם, על פי דרישות החוק, יוצא כי מימוש פונדקאות כרוכה בהליך ארוך ומורכב הנדרש בהצגת פרטים רבים ושונים. פרטים אלו כוללים בין היתר עריכת הסכם מדויק וברור המפרט את תנאי ויחסי האם הפונדקאית והורי הילד. ההסכם נדרש לעמוד בתנאים ובהגדרות מאוד מפורטים של החוק, תוך תיאור צדדים שונים של ההליך לרבות היבטים משפטיים, כלכליים ופסיכולוגים. מכאן ברור שהליך פונדקאות חייב להסתמך על חוות דעת משפטיות איכותיות.

מענה משפטי שלם להליך פונדקאות

כאמור, עקב מורכבותו של הליך הפונדקאות חשוב מאוד לקבל סיוע משפטי מקיף ומלא מאנשי מקצוע, שהינם בעלי ידע וניסיון עשיר, יישומי ועדכני בתחום. איש המקצוע מלווה את בני הזוג או את האם הפונדקאית לאורך כל ההליך מתחילתו ועד סופו. שירותיו כוללים ליווי וסיוע בהשגת ומילוי כל המסמכים והטפסים הנדרשים, וכן מתן ייעוץ משפטי מדויק ונהיר אודות דרישות החוק, והחובות והזכויות של שני הצדדים החתומים על הסכם הפונדקאות. בנוסף, מענה משפטי שלם כולל את ניסוחו של הסכם פונדקאות איכותי הנוגע ומקיף כל פרט ומרכיב בהליך. מעבר לכך, חוות הדעת והמענה המשפטי כוללים גם ליווי וייצוג במקרים שההליך מסתבך, ומגיע למצבים של תביעות משפטיות מסיבות שונות כמו תביעת רשלנות מקצועית.

חוות דעת משפטית עבור הסכם פונדקאות

אחד המרכיבים המרכזיים שחוות דעת משפטית נחוצה עבורו הינו כל הקשור לאישור הסכם הפונדקאות על ידי ועדת האישורים ושר הבריאות. את ההסכם חשוב לערוך לאור חוות דעת משפטית עוד משלביו הראשונים ואף לאחר החתימה עליו. ראשית, ההסכם נדרש להתבצע מול אם פונדקאית העומדת בתנאי הסף של החוק, כגון אי קירבה משפחתית להורים המיועדים, אישה שאין לה רקע של מחלות, ושהינה בין הגילאים 22 ל- 38 שנים. לאחר שאותרה אם פונדקאית מתאימה לדרישות החוק ולבני הזוג, על שני הצדדים לחתום על הסכם המעניק הגנות לכל צד, ומפרט בין היתר תנאים בהם ניתן להפר את ההסכם. לדוגמא, מקרה בו האם הפונדקאית צורכת סמים, או מתן פיצויים במצב של הריון שנכשל. כמו כן, ההסכם נדרש לפרט את גובה התשלום המוענק לאם הפונדקאית ואת הליכי הפרידה שלה מהתינוק לאחר לידתו. מעבר לכך, יש לציין כי קבלת אישור רשמי עבור הסכם פונדקאות כפופה במתן ייעוץ משפטי נפרד ובלתי תלוי לאם הפונדקאית ולבני הזוג, במהלכו יוסברו המחויבויות, הזכויות והסיכונים שיש בהליך זה.

לקבלת מידע ופרטים נוספים, ספיציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

 
לחץ לייעוץ מיידי

לשיחת ייעוץ מיידית
השאר פרטים בטופס


שירי רובינס-גולן | משרד עורכי דין

לחץ לייעוץ מיידי

לשיחת ייעוץ מיידית
השאר פרטים בטופס


שירי רובינס-גולן | משרד עורכי דין